Ενημέρωση σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω εποχικών ιογενών λοιμώξεων, για το σχολικό έτος 2023-2024

Αγαπητοί γονείς κηδεμόνες, ενημερώνουμε ότι το Υπουργείο Παιδείας εξέδωσε εγκύκλιο που αφορά στις απουσίες των μαθητών που οφείλονται στην έξαρση των εποχικών ιογενών λοιμώξεων του αναπνευστικού. Συγκεκριμένα καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών, που οφείλονται στην έξαρση των εποχικών ιογενών λοιμώξεων του αναπνευστικού, από 1ης Νοεμβρίου 2023 έως και 31 Μαρτίου 2024.

Για να μην προσμετρηθούν οι απουσίες πρέπει να γίνει σχετική αίτηση από τους γονείς, με την προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης δημόσιου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας εδώ. Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη διεύθυνση του σχολείου.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.